Mundesley move top

Nicholsons of Stalham (NEN) LeagueWITH morning leaders and reigning champions East Ruston sharing four goals with Coltishall and the next two Happisburgh and Gimingham seeing their match postponed, Mundesley seized their chance to go top of Slater & Frith Division One.

Nicholsons of Stalham (NEN) League

WITH morning leaders and reigning champions East Ruston sharing four goals with Coltishall and the next two Happisburgh and Gimingham seeing their match postponed, Mundesley seized their chance to go top of Slater & Frith Division One.

A comfortable 6-2 victory over North Walsham Old Boys left them one point clear of the

title holders.

Wayford Nurseries Division Two leaders Bodham were idle, allowing Runton who have played a game more to close the gap to three points thanks to an overwhelming 6-1 win over Stalham A.

Although Aldborough's game at Buxton Reserves was postponed they remain the main challengers behind the league leaders, nine points off with three games in hand.

Most Read

In Knights Trophies Division Three, Haisbro Athletic drew

2-2 at Briston Reserves leaving them five points off the leaders Mundesley Reserves, who have played three games more.

Slater & Frith Division One: Coltishall 2, East Ruston 2; Erpingham 1, Hickling 0; Horning 3, North Walsham A 0; Lyng 2, Corpusty 3; Mundesley 6, North Walsham OB 1.

Wayford Nurseries Division Two: Corpusty Res 4, Aylsham A 6; Dilham 2, Holt A 6; Felmingham 3, Briston 2; Runton 6, Stalham Town A 1.

Knights Trophies Division Three: Briston Res 2, Haisbro Ath 2; East Ruston Res 4, Blakeney 0; Holt Colts 0, Cromer YOB 1.

Fixtures. Division One Slater & Frith: Corpusty v Happisburgh (G Maguire), Gimingham v Erpingham (T Webb), Horning v Coltishall (C Addy), North Walsham A v Mundesley (Ray Skeet), North Walsham OB v Lyng (P Newby).

Division Two Wayford Nurseries: Bodham v Aylsham A (S Higgs), Briston v Dilham (C Dennis), Holt A v Corpusty Res (C Wiseman), Stalham Town A v Felmingham (P Cater).

Division Three Knights Trophies: Blakeney v Hickling Res (T Chase), Cawston v Holt Colts (R Will), Cromer Youth OB v Briston Res (G Yaxley), East Ruston Res v Aldborough Lions Res (K Forbes).

Primary Cup: Aldborough v Burnham Market (J Middleton), Docking Rangers v Mundesley Res.