Search

Cromer & North Norfolk Festival results

PUBLISHED: 15:05 14 May 2008 | UPDATED: 08:57 13 July 2010

The 2008 Cromer and North Norfolk Festival ended this weekend after 10 days of very varied and enjoyable music and drama. The standard of performance has been high and the audiences for many classes have been large.

The 2008 Cromer and North Norfolk Festival ended this weekend after 10 days of very varied and enjoyable music and drama. The standard of performance has been high and the audiences for many classes have been large.

The David and Stephanie Caine Bursary class for a song from the shows has again proved very popular. It was won by Christopher Brown with a most moving performance of “Empty Chairs at Empty Tables” from Les Miserables, for which he was awarded Honours.

The Elaine Smith Flute Diploma Bursary was won by Amber Curtis.

Other bursaries are given by Cromer and Sheringham Operatic and Dramatic Society and by the Rotary Club of Cromer and Sheringham. They were awarded to Sophie Bolton and Sasha Birrell for woodwind, Patricia Cooney for vocals, Anita Pant for piano, Overstrand Belfry School for school choir.

There were also three special Bursary awards from the Town Council. One is for Sidestrand Hall School, another for pianist Lisa Britcher, lastly for Broadland Youth Choir.

The Senior Drama Bursary was awarded to Ashley Martin and the Junior to Ben Crane.

There will be a selection of the best performances at the Festival Concert next Saturday, May 17 at 7.30pm in Cromer Parish Hall.

Key: D = distinction, C = commended, H = honours

Friday, May 2

Recorder Descant, Solo (up to and including Year 3) - Amelia Attoe, Hannah Boswell, D; Ella Leason, Amelia Mickleburgh, Sophie Penwil, Kian Roberts, Rose Watson, Melissa Smith, Georgina Sunter, Leon Westrup, Hannah Yallop, George Burton, Hannah Carr, Charley Gamble, Hollie Howes, Maxwell Ingrey, Faye Ogle, Chloe Rowland, Jodie Stimpson, Alice Welton, Karl Brock, Jodie Watson, Jack Woodbridge, Melissa King, C.

Recorder Descant Solo (Year 4) - William Brooks, Daniel Johnston, C.

Recorder Descant Solo (Year 6) - Iona Johnston, C.

Recorder Treble Solo (Years 6 to 7) - Alice Brooks, C.

Brass Solo (Grades 1 and 2) - James Mitchell, C.

Brass Repertoire (up to Grade 2) - Edward Gledson, C.

Brass Slow Melody (12 to 14 years) - James Mitchell, C.

Guitar Solo (Grade 7) - Giles Hickling, C.

Freestyle Guitar (Grade 3) - Josh Foster, C.

String Performer Solo (Grade 3) - Richard Pye, C.

Recorder Trio (over 16) - The Wash Day Whistlers, D.

Recorder Solo (Diploma) - Anna Watkinson-Powell (sopranino), D.

Woodwind Solo (Grade 8) - Charlotte Odell, C.

Recorder Solo (Diploma) - Anna Watkinson-Powell (descant), D.

Woodwind Repertoire (Grade 8) - Charlotte Odell, C.

Recorder Solo (Diploma) - Anna Watkinson-Powell (treble), C.

Woodwind Solo Repertoire (Open) - Charlotte Odell, C.

Woodwind Duet (Grade 8) - Charlotte Odell, Victoria Arnull, C.

Woodwind Duet (Diploma) - Charlotte Odell, Victoria Arnull, C.

Saturday, May 3

Woodwind Solo (Grade 2) - Piers Cummings, D.

Woodwind Solo (Grade 3) - Sasha Birrell, D; Erin Wilson, Sarah Latimer, Charlotte Newman, C.

Woodwind Solo (Grade 4) - Hannah Jones, D; Amy Houchin, Imogen Agnew, C.

Woodwind Solo (Grade 5) - Sophie Bolton, D; Emily Wain, Faerea Rinaldo-Langridge, C.

Woodwind Solo Repertoire (Grade 3) - Sasha Birrell, D; Erin Wilson, C.

Woodwind Solo Repertoire (Grade 4) - Imogen Agnew, D; Amy Houchin, Hannah Jones, C.

Woodwind Repertoire Solo (Grade 6) - Naomi Foster, C.

Woodwind Repertoire Solo (Grade 7) - Kelly Pointer, D.

Woodwind Repertoire Solo (Grade 6) - Naomi Foster, C.

Woodwind Repertoire Solo (Grade 7) - Kelly Pointer, C.

Woodwind Duet (Grade 3) - Sasha Birrell/Amy Houchin, Imogen Agnew/Erin Wilson, C.

Woodwind Duet (Grade 4) - Hannah Jones/Hannah Pye, C.

Woodwind Duet (Grade 5) - Sophie Bolton/Emily Wain, D.

Woodwind Duet (Grade 6) - Claudine Bell/Rebecca Harries, C.

Woodwind Solo (Diploma) - Amber Curtis, D; Katie White, Victoria Arnull, C.

Woodwind Repertoire (Diploma) - Katie White, Victoria Arnull, C.

Woodwind Solo (Grade 8) - Claire Strickland, D; Madeleine Mobbs, C.

Elaine Smith Flute Bursary - Amber Curtis, D; Katie White, C.

Bursary Winner - Amber Curtis.

Woodwind Ensemble - Claudine Bell/Naomi Foster/Rebecca Harries, Naomi Foster/Joanna Knight/Katie White, Naomi Foster/Kelly Pointer/Rebecca Harries, Rebecca harries/Joanna Knight/Katie White, Kelly Pointer/Hannah/Pye/Naomi Foster, C.

Senior Woodwind Bursary given by the Rotary Club of Cromer and Sheringham presented to Sophie Bolton.

Junior Woodwind Bursary given by Cromer and Sheringham Operatic and Dramatic Society presented to Sasha Birrell.

Monday, May 5

Vocal Solo (13-15 years) - Patricia Cooney, D; Charlotte Andrews, Zaira Palumbo, Samantha Harrington, Matthew Perry, C.

Vocal Solo (Grade 4-5) - William Betts, D; Ruth Cave, Hannah Royal, Nicholas Pond, Lily Betts, C.

First Concert Certificate - Samantha Harrington, D.

Vocal Repertoire Solo (Grade 1-2) - Amy Musgrove, C.

Vocal Repertoire Solo (Grade 3) - Zaira Palumbo, C.

Vocal Repertoire Solo (Grade 4-5) - Lily Betts, D; Jessica McDowell, William Betts, Ruth Cave, C.

Song from a Musical Show (12 years and under) - Eleanor Rix, Zachary Green, Natalie Taylor, Abigail Lawrence, Hollie Langshaw, C.

Songs from a Musical Show (13-17 years) - Christopher Brown, H; Samantha Harrington, William Betts, Sebastion Scott, Lily Betts, Jessica McDowell, Matthew Perry, C.

David and Stephanie Caine Bursary presented to Christopher Brown.

Vocal Solo (10-12 years) - Amy Musgrove, C.

Vocal Solo (Grade 1-2) - Amy Musgrove, C.

Vocal Solo (Grade 3) - Zaira Palumbo, D.

Vocal Duet (14 years and under) - Zaira Palumbo/Hannah Royal, D; Charlotte Andrews and Zaira Palumbo, C.

Vocal Solo (16-17 years) - Christopher Brown, D; Ruth Cave, Lily Betts, C.

Musical Theatre (17 years and under) - Bel Canto, C.

Junior Youth Choir - Broadland Junior Youth Choir, C.

Senior Youth Choir - Broadland Youth Choir, D; Bel Canto, C.

Motet or Anthem - Broadland Youth Choir, D; Bel Canto, C.

Mixed Voiced Choir -Broadland Youth Choir, D; Bel Canto, C.

Barber Shop - Fine City Chorus, C.

Tuesday, May 6

Jazz - Pop Solo (11 years and under) - Holli Langshaw, Eleanor Rix, Flora Gair, D; Natalie Taylor, Zachary Green, Abbi Hooker, Millie Duniam, Abigail Lawrence, Jessica Buxton, C.

Vocal Solo (Grade 6-7) - Christopher Brown, D; William Betts, Matthew Perry, Patricia Cooney, C.

Vocal Solo (Grade 8) - Stephen Brown, C.

Vocal Repertoire (Grade 6 and above) - Stephen Brown, Christopher Brown, C.

Vocal Solo (18 years and over) - Gunhild Espelage, D; Hannah Norman, C.

Vocal Solo (Novice) - Linda Stone, C.

Oratorio (18 years and over) - Hannah Norman, Ronald Kenyon, C.

Lieder (18 years and over) - Gunhild Espelage, Hannah Norman, C.

Wednesday, May 7

School Choir (up to Year 4) - Mundesley First School, Nightingale First School, C.

Senior School Choir - Thorpe House School, C.

School Choir (up to Year 7) - The Belfry Primary School, Overstrand, D; Thorpe House School Junior Choir, Astley Primary School, Mundesley School, C.

Vocal Duets (17 years and under) - Patricia Cooney/Aurora Cotton-McKean, Jessica McDowell/Lily Betts, C.

Vocal Duet (18 years and over) - Stephen Brown/Elizabeth Pond, Stephen Brown/Christopher Brown, C.

Vocal Trio (17 years and under) - Lily Betts/Patricia Cooney/Sebastion Scott, C.

Hymn Singing (13-17 years) - Nicholas Pond, C.

Hymn Singing (18 years and over) - Stephen Brown, C.

Vocal Jazz/Pop (15-17 years) - Mercedes Faiers, Coral Lewis, C.

Advanced Young Singers - Christopher Brown, D; Patricia Cooney, Samantha Harrington, C.

Song from a Light Opera (18 years and under) - Stephen Brown, C.

Song from a Musical Show (18 years and over) - Hannah Norman, C.

Vocal Novice (18 years and over) - Linda Stone, C.

French Song (18 years and over) - Gunhild Espelage, C.

Folk Song (18 years and over) - Hannah Norman, C.

Vocal Bursary given by Cromer and Sheringham Operatic and Dramatic Society presented to Patricia Cooney.

Choral Bursar given by Rotary Club of Cromer and Sheringham presented to the Overstrand Belfry School.

Friday, May 9

Keyboard (Grade 2-3) - Andrew Mitchell, D.

Keyboard (Grade 4-5) - James Mitchell, D.

Keyboard (Entertainment Class) - James Mitchell, D.

Junior School Brass Band - Dereham St Nicholas Junior School Brass Band, C.

Handbells (Junior Team Ringing) - Blakeney School Handbell Team, D; Colby Handbell Team, Dereham St Nicholas Junior School, C.

Edwina Gleaves Memorial Class - Parkside Special School, D; Rowan House, Sidestrand Hall Music, C.

Piano Solo Repertoire (Open) - Kayleigh Poacher, C.

Graded Solo (Grade 8) - Lisa Britcher, C.

Graded Solo (Open) - Charlie Caine, D; Sally Foster, C.

Saturday, May 10

Graded Solo (Grade 1) - Becky Shailer, H; Beth Oram, D; Helen Little, Rebecca Chiu, Thomas Ollerton, Eleanor Rix, Beth Poulter, Amy Randall, Emma Cadley, C.

Graded Solo (Grade 3) - Lucy Cadley, D; Daniel De Lucchi, Lucy Dashwood-Doherty, Bethany Norgrove, C.

Piano Repertoire (up to Grade 2) - Rebecca Chiu, H; Beth Oram, Thomas Ollerton, D; Beth Poulter, Amy Randall, William Coleman, Laurie Ollerton, Becky Shailer, Jasmine Rusted, C.

Piano Jazz Solo (7-11 years) - Yang Yang Driver, D; Victoria Leach, C.

Teacher/Pupil Duet - Lucy Cadley/Stephanie Caine, H; Beth Oram/Stephanie Caine, Amy Russell/Jane Bussey, D; Patricia Cooney/Carole Tims, C.

Piano Solo (Grade 5) - Rachel Bedder, C.

Piano Repertoire (Grade 3-4) - Bethany Norgrove, William Betts, Lucy Dashwood-Doherty, C.

Piano Repertoire Solo (Grade 5-6) - Anita Pant, Aine Bhadriath, D; Raphael Gure, Yang Yang Driver, C.

Jazz Piano Solo (Grade 3-5) - Raphael Gure, D.

Piano Jazz Duet (7-11 years) - Bethany Norgrove/Becky Shailer, C.

Piano Duet (7-11 years) - Lucy Cadley/Emma Cadley, Bethany Norgrove/Becky Shailer, D.

Piano Solo (Grade 7) - Gabriel Chiu, C.

Piano Solo (16-18 years) - Kayleigh Poacher, C.

Contemporary Piano Solo (Open) - Gabriel Chiu, D; Rachel Bedder, C.

Classical Piano Sonata - Anita Pant, C.

Family Duets - William and Rhona Betts, C.

Piano Bursary given by Rotary club of Cromer and Sheringham awarded to Anita Pant.

Sunday, May 11

Strings Solo (Grade 1 and under) - Emily Paffett, Alice Dawson, D; Anna Barrett, C.

Strings Performer's Solo (Grade 2 and under) - Erin Holroyd, Martha Ground, D; Charlotte Richmond, Yvonne Truong, Eleanor McCarthy, Laura Brady, Millie Gooding, Elizabeth Cheesman, C.

Strings Solo (Grade 2-3) - Catherine Setchfield, D; Jessica Rice, Dominic Barrett, C.

Strings Performer's Solo (Grade 3) - Adam Fields, Charmaine Bull, C.

Strings Solo (Grade 4-5) - Daniel Cheesman, D; Eloise Heath, C.

Strings Performer's Solo (Grade 4) - Harry Riddleston, Tamsin Leach, C.

String Groups (Beginners) - Cromer Junior School, D.

String Groups (Primary) - Cromer Junior School, D.

Special Bursary awards given by Cromer Town Council presented to Broadland Youth Choir, Sidestrand Hall School, Lisa Britcher (piano).

Wednesday, May 8

Prose Reading (Key Stage 4) - Ashley Martin, Jeanette Bolton Martin, C.

Solo Drama (Key Stage 2) - Samantha Weston, C.

Solo Drama (Key Stage 4) - Ashley Martin, D; Jessica Key, C.

Thursday, May 8

Verse Speaking Solo (Years 5 and 6) - Flora Gair, Ben Crane, Georgia Ryan, D; Samantha Weston, Hannah Bacon, Annie Foster, Abigail Lawrence, Nicholas Davidson, C.

Verse Speaking Solo (Years 3 and 4) - Anna Ryan, D; Millie Duniam, Abbi Hooker, Lexie Irving, Helen Little, Meghan Jarvis, Jessica Spooner, C.

Verse Speaking Solo (Years 10 an 110 - Ashley Martin, D; Jessica Key, C.

Verse Speaking Humorous Verse (Years 7, 8 and 9) - Megan Long, C.

Verse Reading (Open) - Jeanette Bolton Martin, Ashley Martin, Izzi Walsh, C.

Original Verse (Key Stage 2) - Ryan Devlin, C.

Original Verse : Kitty Emery Rainbird, C.

Choral Speaking (Key Stage 2) - Wood-Dene School, C.

Choral Speaking (Key Stage 3) - Wood-Dene School, C.

Drama Duologue (Key Stage 2) - Hannah Bacon/Ben Crane, D; Flora Gair/Abigail Lawrence, Holly Dennison/Jenny Hull, Samantha Weston/Annie Foster, C.

Mime Solo (Key Stage 2) - Kai Page-Wanless, Samantha Weston, Holly Dennison, C.

Mime Solo (Key Stage 4) - Ashley Martin, C.

Mime Duet (Key Stage 2) - Samantha Weston/Annie Foster, D.

Mime Duet (Key Stage 3) - Zak and Barnaby Taylor, C.

Mime Duet (Key Stage 4) - Ashley Marti/Mercedes Faiers, Kassia Chatting/Natasha Robson, C.

Senior Drama Bursary given by the Rotary Club of Cromer and Sheringham awarded to Ashley Martin.

Junior Drama Bursary given by Cromer and Sheringham Operatic and Dramatic Society awarded to Ben Crane.

Most Read

Most Read

Latest from the North Norfolk News